2 Nisan 2014 Çarşamba

Nice Yıllara - Tuncay Özinel - İstanbul DT

İlk perde biraz sıkıcı geldi. İkinci perde daha dolu doluydu. Özellikle oyunun sonu oldukça başarılıydı. Defne Yalnız'ı tek başına sahnede izlemek keyifliydi. Defne Hanım 2-3 yerde takılsa da, rolüyle gerçekten çok iyi bütünleşmişti. Karakterin duygularını, hislerini, buhranlarını seyirciye yansıtmasını çok iyi biliyor.

Oyunculuk : 8/10
Konu  : 6/10
Dekor   : 8/10
Işık-Ses  : 7/10
GENEL : 7/10

Tuncay Özinel yazdığı oyunu şöyle anlatıyor:
İşte o donemde bize arka çıkması gereken devlet destek vermedigi gibi SSK borclarım yüzünden evdeki telefonuma haciz koyup kestirtti. Yaklaşık birer maaş borcum olan iki tiyatrocu hanım arkadaşım ise evdeki muzik setine ve koltuklara haciz koydurdu. Neredeyse uçan kuşa borcum oluşmuştu. Bazı günler tiyatro kostümlerini satarak ekmek aldım. 1987 yılı işte böyle başlamıştı. O şartlar içersinde yazdım NİCE YILLARA`yı. Altmış yaşını geçmiş işsiz ve parasız kalmış bir tiyatro oyuncusunun ilk kez kendi başına verdiği doğum günü partisini anlatıyor oyun. Ben Altmış yaşına gelmediğim için yoğun turneler sonucu kendimi kurtardım. Ama bu oyun da kazancım oldu. Aslında bu oyunla anlatmak istediğim şu; yaşamda daima umut vardır, önemli olan beklemesini bilmektir. Zaman zaman ülkemizde morallerimiz bozuluyor. Diyorum ki umudumuzu yitirmeden bekleyelim. NİCE YILLARA

Oyun ile ilgili diğer bazı yazılar:İzlediğim Tarih: 2 Nisan 014 Çarşamba
İzlediğim Yer: İstanbul Taksim Küçük Sahne
Süre: 1,5 Saat, 2 Perde
Tür: Dram, Komedi


Yazan: Tuncay Özinel
Yönetmen: Göksel Kortay
Yönetmen Yardımcısı: Nurhayat Boz
Dekor-Giysi Tasarımı: Medina yavuz Almaç
Sahne Amiri: Ahmet Ali Sarabil
Kondüvit: Onur Kaan Çelebi
Suflöz: Derya Cumbur
Işık Tasarımı: Önder Ay
Işık Tasarımı: Abdullah Basık
Asistanlar: Kerem Keskin, Derya Cumbur

Başlangıç: 2014
Tiyatro: İstanbul Devlet Tiyatroları

Oyuncular: Defne Yalnız

Konu: Sadece kalabalıklar içinde yalnızlığı yaşayanlar, yalnız kaldıklarında kalabalık olurlar. Kendi doğum gününü kutlama telaşında olan bir aktris, yaşamını ve yalnızlığını ortaya döktüğünde ortaya çıkan yalnızca kendi geçmişi değil, tarihin ve karanlıkta kalanların kendisi olabilir. Oynadıkları, oynamak zorunda kaldıkları ve tanıdıkları. Onun kendine ve bize söyleyecekleri şeyler var!

Web Sitesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder