13 Mart 2007 Salı

Eşrefpaşalılar - Burak Tarık - Ankara Sanat Evi

Tadı damağımda kalan. Zevkle izlediğim ve hala anımsadığım güzel bir oyun.


Oyunculuk : 8/10
Konu  : 8/10
Dekor   : 8/10
Işık-Ses  : 8/10
GENEL : 8/10
İzlediğim Tarih: 13 Mart 2007 20:00
İzlediğim Yer: Muammer Karaca Sahnesi, İstanbul
Süre:2 Saat, 2 Perde
Tür: Mizah


Yazan: Burak Tarık
Yöneten: Burak Tarık
Işık Tasarımı: Melih Reşat Haroğlu
Işık Uygulama: Murat Yılmaz

Müzik: Yücel Arzen
Dekor Tasarım: Ömer Faruk


Başlangıç: 2007
Tiyatro: Ankara Sanatevi

Oyuncular:

Serkan Öztürk
Vural Arısoy
Burak Tarık
Savaş Bayındır
Emrah Yardımcı
Sibel Öztürk
Melih Baysal
Emine Bayındır


Konu:

Oyun İzmir’in Eşrefpaşa semtinde yaşayan samimi, azimli, kendi tabirleriyle `bitirim` delikanlıların öyküsünü anlatıyor. Bıçkın, lafını esirgemeyen bu insanların yaşadıkları muhitin raconu gereği içki, kumar, kavga gibi kötü alışkanlıkları da vardır. Mahallenin yıllardır kapısı kilitli olan tek camisine tayini çıkan bir hocayla birlikte olumlu bir değişim geçirirler. Değişim sırasında yaşanan komik olaylar güldürürken; dramatik olaylar ise gözyaşı döktürüyor izleyiciye.

Oyun günümüzde adeta moda olan, özendirilmeye çalışılan mafya yaşantısına da bir başkaldırış taşıyor. Kısaca insanların silahı nasıl aldıklarını değil, nasıl bıraktıklarını anlatıyor oyun. Koca binaların arasına sıkışmış küçük evlerde, gecekondularda ne kahramanlıklar yaşandığını anlatıyor kendi mizahi üslubunca.

Oyunun karakterlerinden Nemci Baba yaşadıklarını şöyle özetliyor;“Çok kabadayı yetişti burada. Çok delikanlının kanı döküldü. Barut gibi hepsi bir an parladılar ve bittiler. Biz senden şunu öğrendik ki hocam; delikanlılık adam yaralamak değil, yaraları sarmak. Bu memlekete öğrenci, bilim adamı, mühendis, doğru dürüst insan lazım. Kabadayı değil!”
Silahı bırakıp İlah`ı bulan Eşrefpaşalıların hikayesini ...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder