17 Eylül 2012 Pazartesi

Lüküs Hayat - Ekrem Reşit Rey - İstanbul Şehir Tiyatroları

1933 yılında Cemal Reşit Rey tarafından bestelenmiş Türk tiyatrosunun klasik eserlerinden biri. Ben de bu eseri İBB'nin müzikal geceler etkinliği kapsamında Cemil Topuzlu Açıkhava sahnesinde izleme fırsata buldum. 

Zihni Göktay'ın performansını beğendim. Gerek rahat tavırlarıyla, gerek yaptığı doğaçlama esprilerle oyunda ağırlığını ciddi şekilde hissettiriyor.

Lüks hayata yapılan göndermelere residans, starbucks, cadde vb. güncel esprilerin de araya sıkıştırılması oldukça eğlenceli olmuş. Yine de bazı esprileri çok kaba ve ilk okul seviyesinde bulduğumu belirtmeden de edemeyeceğim.

Cemil Toğuzlu Açık hava sahnesinin durumu da beni çok üzdü açıkcası. Koltuklar eskimiş ve perişan durumda. Açık hava sahnesi olduğu için biraz zor belki ama sahnenin akustiği de çok kötüydü. Sahnenin bakıma alınmasının vakti gelmiş de geçiyor bence.


Oyunculuk : 8/10
Konu  : 8/10
Dekor   : 6/10
Işık-Ses  : 5/10
GENEL : 7/10
İzlediğim Tarih: 17 Eylül 2012 - 20:30
İzlediğim Yer: Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi
Süre: 3 Saat 50 dk, 3 Perde
Tür: Müzikal / Operet

Oyunu eşim Derya ile birlikte izledik. Oyunu ikimiz de oldukça uzun bulduk ve zaman zaman da sıkıldık.

Yazan : Ekrem Reşit Rey
Müzikali Besteleyen : Cemal Reşit Rey
Yönetmen : Haldun Dormen
Koreografi : Selçuk Borak
Dekor : Nilgün Gürkan
Kostüm : Canan Göknil
Müzik Düzenlemesi : Esin Engin
Müzik Yönetimi : Hakan Elbir

Başlangıç: 1984 ( ilk sahne: 1933)
Tiyatro: İstanbul Şehir Tiyatroları

Oyuncular: Zihni Göktay,Funda Postacı,Savaş Barutçu,Derya Kurtuluş,Sezai Aydın,Aslı Aybars,Ali Gökmen Altuğ,Ayşegül İşsever,Münir Kutluğ,İrem Arslan,U.Arda Aydın,Çağrı Hün,İlhan Kilimci,Betül Kızılok,Tuğrul Arsever,Ümran İnceoğlu,Çağlar Yiğitoğulları,Can Ertuğrul,Samet Hafızoğlu,Cem Uras,Reyhan Karasu,Müge Çiçek. 

Konu: 
Lüküs Hayat, Türk toplumunun Batı ile yüzleşmesi ve bu çerçevede yaşanan gülünçlükleri sahneye taşırken, bu durumun değişmezlerini 25 yıldır sahnede diri tutuyor. Oyunda küçük hırsızlıklarla geçinen Rıza ile Fıstık bir zengin evine girince kendilerini bir kıyafet balosunun ortasında bulurlar. Aslında bu ikilinin içine düştüğü bu yeni ortam, batılılaşma özentisinin ortasına düşmüş halktan insanların durumudur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder