15 Ocak 2011 Cumartesi

Ölüleri Gömün - Irwin Shaw

Savaş kötüdür, bunu herkes söyler. Peki ya savaşta ölmüş askerler mezarlarından kalkıp bunu dile getirirlerse ne olur? Oyun bu sorunun cevabını veriyor.

Musa Uzunlar, Civan Canova gibi ünlü oyuncuların da dahil olduğu kalabalık bir oyuncu kadrosuna sahip olan oyun ışık gösterileriyle ve ses efektleriyle seyirciye değişik bir tecrübe sunuyor.

Bir Holywood filmini andıran oyun etkileyici bir gösteri sunsa da oyunu izlerken zaman zaman sıkıldığımı söylemeliyim. Yine de izlenmesi gereken güzel mesajlar içeren bir oyun.
İzlediğim Tarih: 14 Ocak 2011 20:00
İzlediğim Yer: İstanbul Cevahir Devlet Tiyatrosu Sahnesi
Süre: 1 saat 40 dakika - 1 perde
Tür: DramYazan: Irwin Shaw
Çeviren: Coşkun Büktel
Yöneten: Şakir Gürzumar
Dekor Tasarımı: Behlüldane Tor
Giysi Tasarımı: Nalan Alaylı
Işık Tasarımı: Yakup Çartık
Müzik ve Efektler: Cenk Taşkan
Hareket Düzeni: Alparslan Karaduman
Dramaturgi: Selen Korad Birkiye
Asistanlar: Ezgi Yentürk, Başak Özyönüm, Merve Durgun

Sahne Amiri: Cem Kenar
Işık Kumanda: Cenk Taşkan
Kondüvit: Tankut Saraçoğlu
Aksesuar Sorumlusu: Tuncay Kuyaş

Oyuncular:
Musa Uzunlar, Salih Dündar Müftüoğlu, Civan Canova, Erdal Bilingen, Ali Fuat Çimen, Ömer Hüsnü Turat, Cengiz Daner, Ali Ersin Yenar, Ekrem Tuna Öztunç, Murat Barış Kavrukkoca, Umut Tabak, Cenk Demirel, Can Baykan, Emre Emin Aravi, Ozan Özcan, Berrin Arısoy Akhasanoğlu, Yasemin Atasu, Hilal Özbay, Gözde Okur, Pelin Gülmez, Burcu Salihoğlu,
Ediz Baysal, Erdinç Tok, Alper Saylık, Ebru Kaymakçı, Seda Çavdar, Cansu Dağdelen, Yasemin Yalçınkaya, Ahmet Taşdemir, Birol Engeler, Ersin Umut Güler, Burak Yıldız, Mehmet Onur Büyüktopçu, Serkan Özcan, Alper Saylık, Fatih Koşkan,
Gökhan Türkal, Can Güvenç, Akın Altın

Konu:
Oyun pek çok soruyu gündeme getirmektedir: Dünyanın her tarafında sürüp giden savaşların birinde vurulan askerler gömülmeyi reddederek mezarlarından kalksalar ve savaşı durdurmaya kalksalar neler olurdu? Ordu, hükümet, silah tüccarları, politikacılar, iş adamları, din adamları, medya ve sıradan insanlar bu alışılmadık ve inanılması güç isyana nasıl tepki verirlerdi? Ya kocalarını, sevgililerini, babalarını ve oğullarını kaybedenler ne hissederlerdi? Birkaç kişinin direnişi gerçekten bir şeyler değiştirmeye yeter mi?
Tüm bunlar ancak “gerçekten savaşsız bir dünyayı istiyor muyuz?” sorusuna samimi bir yanıt aramakla yanıtlanabilir. Süper Güç hakimiyetinin, bölgesel savaş ihtimallerinin, iç savaşların her an gölgesini hissettiren bir coğrafyada yaşayan bizler için Ölüleri Gömün gündemimizin tam da ekseninde oturan ürkütücü, düşündürücü ve kışkırtıcı bir oyun.

Web Sitesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder